Jak dbać o metalowe balustrady?

Balustrady na rynku możemy znaleźć z wielu różnych materiałów, jednakże metal jest bardzo popularny za sprawą nie tylko świetnego wyglądu, ale też odpowiedniej stabilności. Są dobre na każde warunki atmosferyczne, dlatego stosuje się je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domów, zwiększając atrakcyjność i walory estetyczne budynku. Warto jednak wiedzieć, że jeśli metalowa balustrada ma dodawać uroku, a nie szpecić, powinna być utrzymana w doskonałym stanie. W jaki sposób można dbać o metalowe balustrady? Przeczytaj nasz poradnik i ciesz się dobrą, jakością przez długi czas. 

Jak czyścić balustradę?

Zanim zaczniemy czyszczenie, warto dowiedzieć się, z jakiego typu metalu jest wykonana zanieczyszczona balustrada. W każdym wypadku należy najpierw odpowiednio przygotować powierzchnię za pomocą ściereczki lub gąbki i dokładnie umyć balustradę za pomocą łagodnych detergentów. Następnie należy zastosować specjalistyczne farby ochronne, które będą chronić materiał przed rdzą. Doskonałe do tego celu będą farby epoksydowe, poliuretanowe lub alkidowe, natomiast wcześniej warto zastosować farbę podkładową dla lepszej przyczepności i ochrony. Na sam koniec pozostaje nałożenie odpowiedniej farby dekoracyjnej w wybranym kolorze. 

Problemy z rdzą

Jeśli mimo właściwej pielęgnacji, balustrady nierdzewne zaatakowała nieestetyczna rdza, należy starannie oczyścić ją z korozji. Potrzebne będą do tego celu na przykład szczotki miedziane, skrobaki i papier ścierny o sporej granulacji. Niekiedy problematyczne może być usunięcie rdzy na sucho, dlatego warto zaopatrzyć się w płyn zmiękczający farbę. Przydatna może się okazać też szlifierka. Kolejnym krokiem będzie zastosowanie specjalnych produktów, które zabezpieczą metal przed kolejnym atakiem rdzy.