Prawo budowlane

Balustrada a prawo budowlane – czyli o czym należy wiedzieć

Balustrady nierdzewne oraz poręcze ze stali cieszą się obecnie ogromnym powodzeniem w całym przemyśle. Dotyczy to w szczególności gospodarstw domowych, szkół, hoteli, a także innych budynków użyteczności publicznej.
Wynika to w sporej mierze z tego, iż bariery te to wyjątkowo funkcjonalne i trwałe konstrukcje, a co za tym idzie odporne na wiele szkodliwych czynników.
Jednorazowy wydatek jakim jest balustrada nierdzewna z pewnością się opłaca, gdyż jest to produkt na długie lata. Projektowanie i montaż tego elementu to czynności, które powinny być wykonane w fachowy sposób. Ważne tutaj są przede wszystkim regulacje prawne – określają one precyzyjnie jakie parametry musi spełniać zaprojektowana i zamontowana balustrada aby była w pełni bezpieczna dla użytkowników. W poniższym artykule przedstawiliśmy najważniejsze punkty prawa budowlanego dotyczące montażu. Jeśli więc chciałbyś dowiedzieć się na co zwrócić szczególną uwagę przy instalacji, zapoznaj się nimi już teraz.

Wysokość balustrady

Bezpieczeństwo użytkowania to pierwszy i najważniejszy czynnik decydujący o wysokości balustrady. Powinna być ona na tyle wysoka aby zapewniać skuteczną ochronę przed wypadnięciem osoby. Prawo budowlane precyzyjnie wskazuje, że w budynkach jednorodzinnych i wnętrzach mieszkań wysokość barierki powinna wynosić 900, natomiast w budynkach wielorodzinnych, zamieszkania zbiorowego, oświaty i wychowania, a także zakładów opieki zdrowotnej minimalna wysokość mierzona od wierzchu poręczy do podłoża powinna wynosić 1100 mm. Wymiary te poparte są wieloletnim doświadczeniem fachowców z dziedziny bezpieczeństwa budowlanego.

Konstrukcja balustrady

Przy projektowaniu balustrady należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Jeśli chodzi o rozstaw słupków pionowych – maksymalny prześwit lub wymiar otworu pomiędzy elementami wypełnienia balustrady nie może mieć więcej niż 120 mm – dotyczy to budynków wielorodzinnych, oświaty oraz zakładów opieki zdrowotnej. W innych przypadkach odległość ta wynosi 200 mm. Konstrukcja balustrady powinna być także zaprojektowana w taki sposób aby uniemożliwić wspinanie lub zsuwanie się dzieci po poręczy. Dotyczy to w szczególności takich miejsc jak przedszkola i żłobki. Poręcze powinny być zamontowane co najmniej 50 mm od ściany. Zarówno przy schodach zewnętrznych jak i pochylniach powinny być przedłużone o 300 mm, a także zakończone w odpowiedni sposób.